Laffert kúria

Dunaharaszti - Laffert kúria

2009.

A Dunaharaszti önkormányzat 2010-ben egy az Európai Unió által ámogatott pályázat keretében felújította a sok éven át romos állapotú Laffert-kúriát (Granáriumot). A Laffert-kúria épülete - a Nepomuki Szent János-szoborral és a Városháza épületével együtt - egyike a településen található 3 országosan védett műemléknek. 


Cégünk 2009-ben a tervezési fázisban a műemléki épület tartószerkezeti tervezését végezte,  Perényi Olimpia statikus tervezőnk által. A tervezés és a kivitelezés során nagy hangsúlyt fektetődött az épület műemlékvédelmi hatósággal egyeztetett eredeti barokk megjelenésének helyreállítására, a feltárható barokk emlékek megmutatására.


 

 

Az épületet  Laffert Ferdinánd Antal emeltette 1716-20 között, mint a család első dunaharaszti kastélyát.  Később, amikor megépítették a jelenlegi Polgármesteri Hivatal épületeként funkcionáló második kastélyukat, a korábbi kúriaépületet magtárrá alakították. Innen ered a Granárium elnevezés.

A kivitelezési munkák 2010 márciusában kezdődtek el és 2010 szeptember elején fejeződtek be. A bontási munkálatokat követően derült ki, hogy egyes tartószerkezetek, szerkezeti elemek még rosszabb állapotban vannak, mint ahogy azt a feltárások alkalmával feltételezni lehetett. Az épület az évszázados elhanyagoltság nyomait viselte magán.



Szerencsére a belső terek lefedésére szolgáló téglából készült teknő-, donga-, ill. csehsüveg boltozatokat sikerült megmenteni, statikai megerősítéssel, valamint a vendégfödémként megépített vasbeton födémszerkezettel tehermentesíteni. Helyenként ezek a szerkezetek látszó boltozatként is megjelenhettek a belső térben. A tervezés során az eredeti térszerkezet rekonstrukciója volt a cél, amely maradéktalanul megvalósult, sikerült az eredeti barokk térsor helyreállítása, valamint a feltárható barokk-kori emlékek megmutatása az utókor számára. 

Az épület kulturális, illetve közösségi intézményként fog működni az átadás után.